Nieograniczona przestrzeń możliwości

ATMAT JUPITER

JUPITER

Nieograniczona przestrzeń możliwości.

Pole robocze

większe od każdego produktu dostępnego na rynku.

Wieloportowa głowica

wyposażona w 5 ekstruderów.

Pojemna szafa filamentowa

pozwalająca przechowywać łącznie 60 kg filamentu.

Granitowy stół grzewczy

z 6 - strefowym systemem grzewczym.

Napędy liniowe

nowatorskie rozwiązania zapewniające większą precyzję.

Pełna kontrola filamentu

czujnik braku filamentu oraz pomiar masy przepływu.

Drukarka ATMAT Jupiter jest pierwszą komercyjną przemysłową drukarką 3D mającą platformę roboczą o wymiarach 2000 × 1000 × 1000 mm. Maszyna z wielkoformatową powierzchnią roboczą pozwala na uzyskanie szerokiej gamy możliwości wydruku modeli przestrzennych przy jednoczesnym ograniczeniu mocy produkcyjnej. Urządzenie skonstruowano tak, aby usprawnić proces produkcyjny przedsiębiorstw przemysłowych – drukarka jest konkurencją dla wielkogabarytowych obrabiarek numerycznych.

Jej systematyczne użytkowanie pozwoli przedsiębiorstwu obniżyć koszty oraz czas produkcji specjalistycznych narzędzi. Opracowanie sześciostrefowego systemu grzewczego granitowego stołu roboczego przyczyniło się do uzyskania równomiernego rozprowadzania ciepła na całej powierzchni stołu, co zapewnia idealną adhezję. W projekcie uwzględniono wszystkie wymogi dotyczące zasad bhp. W efekcie stworzono maszynę przemysłową, która może być eksploatowana w halach produkcyjnych.

Pole robocze


Drukarka ATMAT Jupiter powstała po to, aby znieść najpoważniejsze ograniczenie w technologii druku 3D, jakim jest powierzchnia pola roboczego. Platforma robocza o wymiarach 2100 × 1000 × 1000 mm jest jedną z największych dostępnych obecnie na rynku komercyjnym. Umożliwia ona użytkownikowi bezproblemowe tworzenie wydruków wielkogabarytowych – bez konieczności ich późniejszej obróbki. Pozwala to na redukcję czasu oraz nakładu pracy, a przy tym na znacznie obniżenie kosztów produkcji.

Wieloportowa głowica wyposażona w 5 ekstruderów oraz wspomaganie ekstrudera


Wdrożenie innowacyjnego, wysokowydajnego systemu wieloportowej głowicy stanowi przełom w wielkogabarytowym druku 3D. Głowicę zasilono poczwórnym i pojedynczym ekstruderem oraz dwiema dyszami – tworzy to docelowo pięć ekstruderów. Zastosowanie układu 4 + 1 pozwoliło osiągnąć znakomite wyniki czasu pracy urządzenia, lecz nie pogorszyło jakości drukowanej powierzchni. Płynność przepływu materiału gwarantuje nieprzerwaną pracę, czyli realizację podstawowego wymogu stawianego drukarkom 3D. W efekcie przekłada się to na wysoką wydajność przy jednoczesnym przyspieszeniu i usprawnieniu procesu produkcyjnego.

Termoizolowana, podgrzewana komora


Większość dostępnych obecnie na rynku materiałów wymaga zastosowania podgrzewanej komory roboczej, która umożliwia osiągnięcie najlepszych rezultatów. Utrzymanie niezmiennej temperatury wewnątrz komory roboczej zasadniczo wpływa na doskonały efekt wizualny oraz zachowanie wszystkich właściwości materiału. Wyposażenie urządzenia w termoizolację sprawia, że wewnątrz komory utrzymuje się stała temperatura, co tworzy odpowiednie środowisko pracy. Opary wydobywające się podczas druku są usuwane za pomocą systemu wymuszonej wentylacji.

Granitowy stół roboczy z 6 - strefowym systemem grzewczym


Przy projektowaniu platformy roboczej ważnym aspektem było uzyskanie stabilnej konstrukcji, która zagwarantuje odpowiednią adhezję pomiędzy stołem a tworzonym modelem. Dlatego granitowy stół wyposażono w sześciostrefowy system grzewczy, zapewniający szybką gotowość urządzenia do pracy przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia energii potrzebnej do ogrzania tak dużej platformy roboczej. Prosta do demontażu konstrukcja stołu umożliwia łatwe czyszczenie powierzchni, co znacznie wpływa na prawidłowy proces tworzenia wydruków.

Pojemna szafa filamentowa


Podczas projektowania wielkogabarytowej drukarki 3D zadbano o jej nieprzerwaną pracę, co przy wielkoformatowych wydrukach jest podstawową zasadą. Stworzono szafę filamentową, która pomieści pięć specjalnie zaprojektowanych szpul z filamentami o łącznej wadze 50 kg. Takie rozwiązanie gwarantuje długotrwały druk oraz ciągłość pracy bez konieczności wymiany materiałów.

Czujnik braku przepływu filamentu


Przepływ filamentu jest kontrolowany za pomocą pięciu specjalnie zaprojektowanych czujników, umieszczonych w szafie urządzenia. Podczas pracy sensory monitorują przepływ materiału pobieranego ze szpuli, a w razie nieprawidłowości informują użytkownika, wyświetlając komunikat na panelu sterowania. Maszyna jednocześnie zatrzymuje oraz zapamiętuje proces wydruku, a po usunięciu niepowodzenia lub awarii – kontynuuje pracę. Dzięki inteligentnym systemom czujników, zbierającym kluczowe informacje o pracy urządzenia, może ono zareagować w trybie natychmiastowym.

Kontrola pomiaru masy filamentu


Przy produkcji wielkogabarytowych wydruków ilość zużytego filamentu musi być kontrolowana po to, żeby uniknąć niepowodzenia procesu. W tym celu stworzono system kontroli pomiaru masy filamentu, który mierzy ilość pozostałego tworzywa na szpuli umieszczonej w szafie urządzenia. Pozwala to odpowiednio wcześnie wykryć awarie związane z niedoborem materiału oraz zdiagnozować stan pracy drukarki. Dzięki temu możliwa jest realizacja wielotygodniowych wydruków.

Innowacyjny system napędzania układu XY


Urządzenie wyposażono w innowacyjny system napędzania układu XY napędami liniowymi. Udoskonalenie to jest niespotykane w drukarkach 3D. Pozwala ono na bezproblemowe rozwinięcie wysokich prędkości oraz na precyzyjne pozycjonowanie, wynikające z braku luzów powstających przy napędach śrubowych czy przekładniach pasowych.

Polska produkcja, wsparcie i serwis w Polsce


Wszystkie urządzenia powstały w siedzibie firmy na terenie Polski – tam są też składane. Nasz zespół dba o każdy szczegół i dokłada wszelkich starań, aby zamówienia były wykonane z najwyższą precyzją. Zapewniamy wsparcie naszych inżynierów zarówno w okresie trwania gwarancji, jak i po jej zakończeniu. Oferujemy także natychmiastowy serwis w celu zapewnienia naszym Klientom jak najlepszej obsługi.

Dopasowana pod każdym względem


Rozwiązania konstrukcyjne dobrano tak, aby pozwolić użytkownikom na pełną swobodę wyboru materiału oraz parametrów druku. Dzięki ekstruderowi typu direct Jupiter pracuje z szeroką gamą filamentów dostępnych na rynku – od typowych rozwiązań, takich jak PLA, PET, ABS, po materiały elastyczne, gumy czy plastiki z domieszką drewna, metali lub dodatków mineralnych. Ułatwieniem jest również uniwersalność urządzenia pod kątem programów przygotowujących modele do druku. Oferujemy odpowiednie profile zarówno do darmowych, jak i do komercyjnych slicerów.

Ford Mustang – wydruk samochodu 1:1


Podczas X edycji Dni Druku 3D zaprezentowano wydruk samochodu wzorowany na słynnym modelu Ford Mustang z 2005 roku w skali 1:1. Był to projekt indywidualny, wydrukowany na drukarce ATMAT Jupiter, ATMAT Saturn oraz ATMAT Signal. Wydruk składał się z 70 plastikowych elementów o łącznej wadze 400 kg z supportami, konstrukcją oraz kołami, z czego waga karoserii to około 150 kg! Wydruk trwał około 30 dni roboczych, a cała praca wraz ze składaniem zajęła 2 miesiące! Złożony model sklejono żywicą z włóknem szklanym. Na model nałożono szpachlę i szpachlę natryskową, a wszystko to poddano szlifowaniu. Jednolitego koloru nadało malowanie w profesjonalnej lakierni samochodowej.

Spełnione wymogi BHP


W konstrukcji uwzględniono wszystkie restrykcyjne wymogi dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy. Zgodność z zasadami bhp zapewniają m.in.: sygnalizacja świetlna informująca o etapach pracy drukarki, specjalistyczne oznakowanie niebezpiecznych elementów oraz odpowiednie przyciski umożliwiające natychmiastowe zatrzymanie pracy urządzenia. Te właściwości drukarki sprawiają, że jest ona profesjonalną maszyną przemysłową, dostosowaną do eksploatacji w halach produkcyjnych.

Parametry techniczne

Obszar pola roboczego

JUPITER

2000mm x 1000mm x 1000mm

PRACA URZĄDZENIA

technologia druku
FFF (FDM)
liczba głowic
2
liczba ekstruderów
5
średnica materiału
2.85 mm
średnica dyszy
0.5 - 5 mm
prędkość druku w trybie HQ
100 mm/s
prędkość wypełniania
200 mm/s (w zależności od średnicy dyszy)

URZĄDZENIE

obsługiwane materiały
PLA, PET-G, ABS, TPU, HIPS, PVA, PC, Nylon,materiały elastyczne, materiały z domieszkami
materiał podporowy
PVA, HIPS, inne
ekstruder
direct
komunikacja
karta SD
środowisko druku
zamknięta, podgrzewana komora
stół roboczy
płyta granitowa
max. temp. stołu
100° C
podgrzewana komora
tak (opcjonalnie)
max. temp. komory
60° C
max. temp. głowicy
300° C
wymiary drukarki
4100 x 2300 x 2600 mm
masa drukarki
2600 kg

WYMAGANIA TECHNICZNE

zasilanie
400 V
Pakiet oprogramowania
Simplify, Cura, Repetier - Host, Executor, inne
Obsługiwane formaty
.gcode

Zastosowania

Lotnictwo
Automotive
Przemysł
Meblarstwo

Znajdź nas

Kontakt