5 faktów o druku 3D

  • 25 / 04 / 2019
  • Aktualności
  • Drukarki 3D

 

Technologia druku 3D w przyszłości jeszcze nie raz nas zaskoczy - dynamicznie rozwija się w dziedzinach takich jak medycyna, motoryzacja, przemysł ciężki czy jubilerstwo. Jednak przygodę z tą technologią, warto rozpocząć od podstaw – oto fakty, które warto znać.

 

1. Drukarki 3D nie są nowością technologiczną


Pierwsza technika drukowania przestrzennego została opracowana w roku 1984 przez Amerykanina – Charlesa Hulla, który opatentował metodę druku 3D, polegającą na utwardzaniu kolejnych warstw żywicy polimerowej wiązką lasera. W firmie Hulla - 3D System - opracowany został również, stosowany do dziś, format pliku STL.

Charles Hull nie był jedyną osobą, która pracowała nad koncepcją technologii addytywnej – niezależnie od niego, w podobnym czasie, pracowały nad tym inne osoby na świecie – między innymi Bill Masters oraz Hideo Kodama.

Technologia wydruku 3D nie jest więc nowością –  a jedynie niedawno została odkryta na nowo.

 

2. Materiał wydruku jest zależny od przeznaczenia

 

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele materiałów (filametów) stosowanych w technologii druku 3D – są one zróżnicowane pod względem właściwości fizycznych i chemicznych, wytrzymałości, gęstości, plastyczności oraz ceny.

Każdy z nich posiada szereg zalet, ale też ograniczeń, dlatego przed rozpoczęciem projektu, należy dokładnie przeanalizować przeznaczenie drukowanego elementu. Co ważne, nie każda drukarka może drukować z każdego filamentu – dlatego wybór materiału powinien opierać się również na dostępnych możliwościach.

Do najczęściej stosowanych filamentów należą ABS, PLA, PET-G oraz nylon.

 

2

 

3. Drukarki 3D przyczyniły się do rozwoju medycyny  

 

Jedną z najważniejszych funkcji tej technologii jest możliwość prototypowania, co znalazło szerokie zastosowanie w medycynie – obecnie drukowane są kompletne modele anatomiczne, protezy kończyn oraz prototypy implantów.

Pierwsze wydrukowane w 3D serce przyczyniło się do uratowania życia 4-letniej Mii Gonazales, która urodziła się z poważną wadą aorty. Jej uszkodzone serce zostało wydrukowane na podstawie obrazu z tomografu, dzięki czemu szczegółowo zaplanowano operację.

 

4

 

4. Druk 3D to nie tylko jedna technologia

 

Druk 3D polega na nakładaniu kolejnych warstw materiału, tworząc tym samym trójwymiarowy obiekt. W zależności od zastosowanego filamentu  wyróżniamy szereg zróżnicowanych technologii – do najpopularniejszych z nich należą:

  • FDM – druk 3D z termoplastów,
  • SLA – druk 3D z żywic utwardzanych światłem lasera,
  • DLP – druk 3D z żywic utwardzanych światłem projektora,
  • SLS – druk 3D ze sproszkowanych polimerów spiekanych światłem lasera,
  • DMLS – druk 3D ze sproszkowanych metali spiekanych światłem lasera.

 

5. Technologia 3D jest ekologiczna

 

Kwestia ochrony środowiska oraz ekologii jest coraz istotniejsza dla społeczeństwa. Drukarki 3D umożliwiają zmniejszenie ilości odpadów na etapie produkcji – ponieważ obiekty tworzone są przez dodawanie kolejnych, zaplanowanych warstw, nadających wydrukowi oczekiwany kształt, nie ma odpadków oraz problemu z ich utylizacją lub składowaniem.

Firmy takie jak Apple, General Electric czy Bentley doceniły już ekologiczne możliwości produkcji w technologii 3D i planują wprowadzić drukarki 3D w swój stały proces produkcyjny.

Zobacz również