Druk 3D przyszłością motoryzacji

  • 21 / 03 / 2019
  • Aktualności

 

Studenci to osoby niezwykle kreatywne, dla których słowo “niemożliwe” nie istnieje. Patrząc na osiągnięcia młodych inżynierów tworzących wspólnie projekt E-MOTO AGH, trudno jest nam się tym stwierdzeniem nie zgodzić.

 

Grupa pasjonatów motoryzacji – i jednocześnie studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie – postanowiła połączyć swoje siły i skonstruować terenowy motocykl elektryczny, zasilany alternatywnymi źródłami energii. Jest to jeden z pierwszych tego typu pojazdów w Polsce, a my mieliśmy przyjemność brać udział w jego tworzeniu.

 

Aby przetestować możliwości motocykla studenci uczestniczyli w zawodach SmartMoto Challenge 2017 w Barcelonie, gdzie pojazd zaprezentował się na najwyższym poziomie i umożliwił grupie zdobycie pierwszego miejsca w aż trzech kategoriach oraz czwartego w klasyfikacji generalnej. Drużyna E-MOTO AGH otrzymała również tytuł najlepiej prezentującego się nowego zespołu podczas zawodów. Do tej pory studenci zbudowali 2 motocykle, które w sezonie 2018/19 planują udoskonalać.

 

Aby otrzymać poszczególne elementy pojazdu, studenci wykorzystali jedną z naszych pionierskich drukarek – ATMAT SIGNAL, która łączy prostą konstrukcję urządzenia z ogromną precyzją wydruku oraz dużą wydajnością. Użycie właśnie tej drukarki umożliwiło im wydruk takich elementów jak przednia czasza motocykla, osłona łańcuchowa, błotniki czy stelaż siedzenia. Oczywiście, na samym użyczeniu sprzętu nasza współpraca się nie kończy – chętnie dzielimy się ze studentami specjalistyczną wiedzą, przeprowadzamy niezbędne szkolenia wprowadzające oraz wspieramy ich na każdym etapie produkcji.

 

 

Samodzielnie zaprojektowany i złożony motocykl jest wyrobem unikalnym oraz niepowtarzalnym, dlatego zdecydowanie najszybszym i najtańszym sposobem pozyskania do niego konkretnych elementów jest ich wydruk w 3D. Jedną z największych zalet tej metody jest możliwość szybkiego prototypowania i powtarzania wydruku z wprowadzonymi zmianami. Takim nietypowym elementem przy budowie motocykla elektrycznego, są koszyki na baterie, które wielokrotnie analizowane i zmieniane, w ostatecznym projekcie zajmują mało miejsca, mieszczą wszystkie baterie w odpowiedniej od siebie odległości i jednocześnie są wytrzymałe oraz bezpieczne.

 

Członkowie projektu naukowego E-MOTO AGH udowadniają, że wydruk 3D to przyszłość dla rynku motoryzacyjnego. Wielu przedsiębiorców powoli uświadamia sobie, jak duży potencjał ma drukowanie przestrzenne zastosowane nie tylko do tworzenia prototypów, ale również do wyprodukowania konkretnych części czy – w przyszłości - nawet całych urządzeń. Technika ta umożliwia niskobudżetową jednostkową produkcję. Dzięki temu projekty możemy modyfikować w odpowiedzi na zmieniające się trendy technologiczne oraz designerskie.

Zobacz również