ATMAT Saturn - duży potencjał druku 3D

  • 06 / 04 / 2020
  • Drukarki 3D
  • Saturn

 

Jak już wspominaliśmy, drukarka 3D Saturn została wyposażona w szereg funkcjonalności, wpływających na komfort użytkowania oraz mających zastosowanie w branży przemysłowej.

 

Jak wygląda to w praktyce? Sprawdźcie, jakie udogodnienia związane z filamentami oraz pracą urządzenia zastosowaliśmy w drukarce 3D Saturn.

 

Przemysłowa drukarka 3D

 

Z prawej strony maszyny zamontowano osobną szafę na filamenty. Mieszczą się w niej trzy szpule materiału o wadze do 10 kg każda. Taka ilość zapewnia ciągłą, długotrwałą pracę drukarki 3D, bez konieczności częstej wymiany szpuli, co zostanie docenione w firmach produkujących elementy o dużych gabarytach. 

Szczelna szafa to również ochrona filamentu przed zanieczyszczeniami, pyłemi kurzem, których nie sposób uniknąć na halach produkcyjnych.

 

Komora na filamenty

 

Każdy filament umieszczany jest w osobnej komorze – poliboxie, w którym znajduje się żelowy środek redukujący wilgoć. Zapobiega on przenikaniu cząsteczek wody do materiału zarówno podczas przechowywania, jak i podczas pracy drukarki 3D.

Zainstalowanie polibox’ów w szafie na filamenty umożliwia drukowanie z bardziej wymagających materiałów, łatwo absorbujących wilgoć z otoczenia oraz dłuższe przechowywanie filamentów po otwarciu, bez ryzyka utraty ich właściwości.

Praktycznym rozwiązaniem jest umieszczenie w szafie na filamenty osobnej, zamykanej komory -do przechowywania narzędzi, filamentów czy sprzętu, który powinien być zawsze w zasięgu ręki.

 

Pojemna szafa filamentowa w drukarce 3D Saturn

 

Z jakich materiałów można drukować w drukarce 3D Saturn? 

 

ATMAT Saturn umożliwia wydruk z szerokiej gamy filamentów -najczęściej wybieranymi przez użytkowników są PLA, PET-G, PA, ABS (do wydruków o ograniczonej geometrii) oraz PVA (jako materiał podporowy). Jedynym ograniczeniem podczas doboru materiału do druku 3D jest temperatura -parametry temperaturowe materiału muszą być zgodne z parametrami zadeklarowanymi w urządzeniu.

 

Model felgi wydrukowanej na drukarce 3D Saturn

 

Czujniki obecności i przepływu filamentu

 

Jednym z inteligentnych rozwiązań w tej drukarce 3D, jest czujnik obecności filamentu. Urządzenie mechanicznie sprawdza obecność materiału, wykrywając w ten sposób jego zakończenie lub złamanie. Gdy dojdzie do takiej sytuacji, filament pozostały w drodze do głowicy zostaje wyekstrudowany, a po jego całkowitym zużyciu w panelu sterującym drukarki wyświetlana jest informacja o konieczności uzupełnienia materiału.

 

Gdyby doszło do zużycia materiału w jednym z esktruderów głowicy głównej, praca drukarki 3D nie zostaje przerwana – wydruk jest kontynuowany, ale z niższą prędkością. Dopiero gdy zabraknie filamentu w głowicy pomocniczej, urządzenie przestaje drukować. Po uzupełnieniu materiału, maszyna wzawia pracę z normalną prędkością.

 

Głowice drukujące w drukarce 3D Saturn

 

Kolejnym udogodnieniem zainstalowanym w drukarce 3D Saturn jest czujnik przepływu filamentu, odpowiedzialny za wykrywanie zatkania głowicy. Gdy przepływ zostanie z jakiegoś powodu zastopowany, drukarka 3D sygnalizuje dźwiękowo oraz świetlnie zdarzenie. Na panelu sterowania maszyny pojawia się wówczas informacja o błędzie wraz z instrukcją postępowania. Kontrola przepływu filamentu pozwala na szybką reakcję użytkownika w przypadku nagłego, nieplanowanego zaprzestania dozowania materiału, co zmniejsza ryzyko strat filamentu oraz uszkodzenia drukowanego elementu.

 

Reasumując

 

Drukarkę 3D Saturn zaprojektowaliśmy z myślą o sektorze przemysłowym. Specjalna szafa na materiały, poliboxy, umożliwiające pracę z wymagającymi filamentami oraz autorskie rozwiązania wykrywające obecność filamentu, jego zużycie czy przepływ spełniają wszystkie wymagania oraz wyróżniają drukarkę 3D na rynku europejskim.

Drukarka Saturn jest dostępna w sprzedaży. Zapraszamy do kontaktu z Inżynierami ds. sprzedaży ATMAT w celu pozyskania oferty na to urządzenie: https://atmat.pl/kontakt

 

Zobacz również