FFF czy FDM?

  • 15 / 04 / 2019
  • Aktualności
  • Drukarki 3D

Dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z drukiem 3D? Jesteś amatorem, który poszukuje niezbędnych informacji, jak zacząć? Oto kompleksowa dawka wiedzy dla początkujących!

 

Druk 3D profesjonalnie nazywany jest technologią przyrostową – jak można się domyślić, nazwa pochodzi od metody wytwarzania przedmiotów, która polega na nadbudowaniu na siebie kolejnych, cienkich warstw materiału. Wraz z rozwojem technologii, rozwinęły się zróżnicowane techniki druku 3D. Do najbardziej rozpoznawalnych i rozpowszechnionych należy technologia FDM (FFF), od której swoją przygodę z drukiem 3D rozpoczyna praktycznie każdy.

 

Fused Filament Fabrication

 

Nazwa technologii FFF jest skrótem od Fused Filament Fabrication, co w tłumaczeniu oznacza drukowanie włóknem ciągliwego, termoplastycznego materiału. Głowica drukarki 3D  nadbudowuje materiał (filament), tworząc wielowarstwową strukturę złożoną z cienkich włókien, której efektem jest otrzymanie zaprojektowanego wcześniej elementu.

 

Fused Deposition Modeling

 

Technologia FDM (Fused Deposition Modeling) oznacza wyciskanie przez dyszę termoplastycznego materiału, co w praktyce polega na tym samym działaniu, co technologia FFF. Skąd więc dwa terminy dla niczym nieróżniących się technik druku 3D?

 

 

W latach 80-tych, gdy pojawiały się pierwsze drukarki 3D, technologia FDM została opracowana i zastrzeżona przez amerykańską firmę Strata INC i do dziś traktowana jest jako jej znak towarowy. Z tego powodu stworzono alternatywne określenie, które może być powszechnie stosowane.

Do największych zalet technologii FDM (FFF) należy przede wszystkim możliwość druku z łatwo dostępnych filamentów o zróżnicowanych właściwościach, dlatego też najczęściej jest ona wykorzystywana do produkcji prototypów elementów czy drobnych gadżetów. Dodatkowo daje ona duże możliwości obróbki wykańczającej oraz umożliwia szybkie wytworzenie jednostkowych elementów. Warto zwrócić również uwagę na szeroką gamę filamentów dostępnych w tej technologii – są to zarówno materiały mocne i wytrzymałe, jak i elastyczne, a w przypadku wykorzystania podpór, również rozpuszczalne pod wpływem konkretnych substancji.

Zobacz również