Funkcje wpływające na jakość wielkogabarytowego druku 3D

  • 30 / 04 / 2020
  • Aktualności
  • Saturn

 

Efektywna praca drukarki 3D zależy od zróżnicowanych czynników i parametrów, takich jak rodzaj filamentu używanego do pracy, prędkość wydruku czy środowisko, w którym znajduje się maszyna.

 


Dopiero ich odpowiedni dobór pozwala zoptymalizować procesy w zakładach przemysłowych. Za pomocą inteligentnych rozwiązań, takich jak czujniki obecności czy przepływu filamentu, praca na drukarce ATMAT Saturn staje się bardziej wydajna i bezpieczna.


Na jakie jeszcze udogodnienia mogą liczyć użytkownicy tego urządzenia?


Zajrzyjmy do środka!

 

Pole robocze w drukarce 3D SATURN 

 

W przemysłowej drukarce 3D ATMAT Saturn niewątpliwą zaletą jest duża komora robocza, zamykana na przesuwne drzwi, zabezpieczone zamkiem bezpieczeństwa. Zamknięte środowisko umożliwia drukowanie z materiałów charakteryzujących się dużym skurczem (np. ABS ) zapewniając stabilne warunki temperaturowe i chroniąc drukowane elementy przed np. gwałtownymi zmianami temperatury.

 

Zamkniętą komorę roboczą użytkownik może podgrzać do maksymalnej temperatury 45 stopni C. Kontrola temperatury wewnątrz maszyny zapewnia utrzymanie optymalnej wartości ciepła środowiska druku, zapobiega rozwarstwieniu materiału czy odrywaniu się wydruku od powierzchni stołu.

 

Komorę wyposażono w filtr powietrza HEPA oraz aktywny wentylator przyspieszający wymianę powietrza, który został wbudowany z tyłu obudowy drukarki. Wielkość filtrowanych zanieczyszczeń wynosi 20 [цm].

 

Wielkogabarytowa drukarka 3D Saturn


4-strefowy system grzewczy

 

Przed przystąpieniem do wytwarzania wielkogabarytowych modeli, szczególnie podczas druku z wymagających materiałów, musimy pamiętać o podgrzewaniu platformy roboczej.zej.


Granitowy stół roboczy w maszynie rozgrzewa się do 100 stopni C. Zastosowany w wielkogabarytowej drukarce 3D czterostrefowy system grzewczy, powoduje, że cała powierzchnia płyty roboczej rozgrzewa się do oczekiwanej temperatury. 


Drukarka 3D Saturn została wyposażona w dwie płyty ceramiczne. Przed rozpoczęciem pracy jedną z płyt należy umieścić na granitowym stole -element drukowany jest bezpośrednio na ceramicznej powierzchni, wyciąganej z drukarki 3D razem z wydrukiem po zakończeniu pracy. To pozwala na umieszczenie w urządzeniu kolejnej płyty i rozpoczęcie wytwarzania nowego modelu, bez konieczności czekania na wychłodzenie drukarki.

 

Wypoziomowany stół roboczy = lepsza jakość wydruku

 

Kalibracja stołu roboczego w drukarce 3D to gwarancja uzyskania lepszej jakości oraz dokładności drukowanego modelu. ATMAT Saturn wykonuje tę czynność półautomatycznie.

Czujnik laserowy, zainstalowany w drukarce, mierzy w trzech punktach wartości, na podstawie których należy wyregulować stół. Wielkości korekty oraz kierunek jej wykonania wyświetlane są na panelu sterowania drukarki. Podczas wdrożenia urządzenia stół zostaje odpowiednio skalibrowany przez Specjalistę ATMAT, natomiast kolejną kalibrację ręczną wykonuje się w zależności od potrzeb, nawet co kilka miesięcy.

 

Czujnik laserowy w drukarce 3D Saturn


Po wprowadzeniu zmian procedurę pomiaru należy uruchomić ponownie - z wielkogabarytowej drukarki 3D możemy korzystać, dopiero gdy zmierzona przez laser odległość zostanie zaakceptowana przez urządzenie.

 

W sytuacji, gdy dojdzie do rozregulowania ramy jezdnej maszyny, należy skorzystać z automatycznej procedury, przywracającej jej poprawne ustawienie. W tym przypadku poziomowanie ramy wykonywane jest poprzez czujniki indukcyjne.

 
Reasumując

 

Wielkogabarytowa drukarka 3D ATMAT Saturn jest odpowiedzią na obecne i przyszłe potrzeby branży przemysłowej, motoryzacyjnej czy lotniczej. Zastosowane w niej autorskie rozwiązania gwarantują wysoką jakość drukowanych modeli, zachowanie ciągłości pracy oraz bezpieczeństwo użytkowania. Ta drukarka 3D spełnia restrykcyjne wymogi dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładach produkcyjnych.

 


Drukarka Saturn jest dostępna w sprzedaży. Zapraszamy do kontaktu z Inżynierami ds. sprzedaży ATMAT w celu pozyskania oferty na to urządzenie:

mail: sales@atmat.pl,

tel.: 508 049 593

 

Zobacz również