Nieograniczona przestrzeń możliwości

ATMAT JUPITER

JUPITER

Nieograniczona przestrzeń możliwości.

Pole robocze

większe od każdego produktu dostępnego na rynku.

Wieloportowa głowica

wyposażona w 5 ekstruderów.

Pojemna szafa filamentowa

pozwalająca przechowywać łącznie 60 kg filamentu.

Granitowy stół grzewczy

z 6 - strefowym systemem grzewczym.

Napędy liniowe

nowatorskie rozwiązania zapewniające większą precyzję.

Pełna kontrola filamentu

czujnik braku filamentu oraz pomiar masy przepływu.

Pole robocze


Drukarka ATMAT Jupiter została stworzona w celu eliminacji największego ograniczenia występującego w technologii druku 3D jakim jest powierzchnia pola roboczego. Platforma robocza o wymiarach 2100x1000x1000 mm jest jedną z największych dostępnych obecnie na rynku komercyjnym. Jej zaimplementowanie umożliwia użytkownikowi bezproblemowe tworzenie wydruków wielkogabarytowych, bez konieczności ich późniejszej obróbki. Pozwala to na redukcję czasu produkcji oraz nakładu pracy użytkownika, powodując znaczące obniżenie kosztów produkcji.

Spełnione wymogi BHP


Aby zapewnić bezpieczeństwo oraz higienę pracy w konstrukcji uwzględnione zostały wszystkie restrykcyjne wymogi bezpieczeństwa oraz higieny pracy m.in.sygnalizacja świetlna informująca o etapach pracy drukarki, specjalistyczne oznakowanie niebezpiecznych elementów oraz odpowiednie przyciski umożliwiające natychmiastowe zatrzymanie pracy urządzenia. Sprawia to, że drukarka jest profesjonalną maszyną przemysłową dostosowaną do eksploatacji na halach produkcyjnych.

Wieloportowa głowica wyposażona w 5 ekstruderów oraz wspomaganie ekstrudera


Innowacyjny, wysokowydajny system wieloportowej głowicy stał się przełomem w wielkogabarytowym druku 3D. Tworząc głowice staraliśmy się zasilić je poczwórnym i pojedynczym ekstruderem oraz dwoma dyszami, stwarzając docelowo 5 ekstruderów. Zastosowanie układu 4+1 pozwoliło osiągnąć znakomite wyniki czasu pracy urządzenia nie powodując pogorszenia jakości powierzchni drukowanej. Płynność przepływu materiału gwarantuje poprawną realizację bazowego założenia drukarki 3D jakim jest jej nieprzerwana praca. W efekcie przekłada się to na wysoką wydajność przyspieszając i usprawniając proces produkcyjny.

Termoizolowana, podgrzewana komora


Większość dostępnych obecnie na rynku materiałów wymaga podgrzewanej komory roboczej dla osiągnięcia najlepszych rezultatów. Utrzymanie niezmiennej temperatury wewnątrz komory roboczej jest fundamentalnym aspektem wpływającym na doskonałą prezencję wizualną oraz zachowanie wszystkich właściwości materiału. Wyposażenie urządzenia w termoizolację sprawia, że wewnątrz komory utrzymuje się stała temperatura, tworząc odpowiednie środowisko pracy, a opary wydobywające się podczas druku usuwane są dzięki systemowi wymuszonej wentylacji.

Granitowy stół roboczy z 6 - strefowym systemem grzewczym


Przy tworzeniu platformy roboczej, ważnym aspektem było zapewnienie stabilnej konstrukcji, która zagwarantuje odpowiednią adhezję pomiędzy stołem a tworzonym modelem. Zaimplementowany granitowy stół wyposażony został w 6-strefowy system grzewczy zapewniający szybką gotowość urządzenia do pracy przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia energii potrzebnej do ogrzania tak dużej platformy roboczej. Prosta do demontażu konstrukcja stołu umożliwia łatwe czyszczenie powierzchni mające znaczny wpływ na prawidłowy proces tworzenia wydruków.

Pojemna szafa filamentowa


Projektując wielkogabarytową drukarkę 3D zadbaliśmy o jej nieprzerwaną pracę, która przy wielkoformatowych wydrukach jest fundamentalną zasadą. Stworzyliśmy szafę filamentową, która pomieści 5 specjalnie zaprojektowanych szpul z filamentami o łącznej wadze 50 kg. Takie rozwiązanie zagwarantuje długotrwały druk oraz ciągłość pracy bez konieczności wymiany materiałów.

Czujnik braku przepływu filamentu


Przepływ filamentu kontrolowany jest za pomocą pięciu specjalnie zaprojektowanych czujników umieszczonych w szafie urządzenia. Podczas pracy sensory monitorują przepływ materiału pobieranego ze szpuli, a w razie nieprawidłowości informują użytkownika wyświetlając komunikat na panelu sterowania. Jednocześnie proces wydruku zostaje zatrzymany oraz zapamiętany przez maszynę, która po usunięciu niepowodzenia lub awarii kontynuuje pracę. Dzięki inteligentnym systemom czujników zbierającym kluczowe informacje o pracy urządzenia, maszyna może zareagować w trybie natychmiastowym.

Kontrola pomiaru masy filamentu


Przy produkcji wielkogabarytowych wydruków ilość zużytego filamentu musi być kontrolowana w celu uniknięcia niepowodzenia procesu. W tym celu stworzony został system kotroli pomiaru masy filamentu, który mierzy ilość pozostałego tworzywa na szpuli umieszczonej w szafie urządzenia. Pozwala to odpowiednio wcześnie wykryć awarie związane z niedoborem materiału oraz zdiagnozować stan pracy drukarki, co generuje możliwość realizacji wielotygodniowych wydruków.

Polska produkcja, wsparcie i serwis


Wszystkie urządzenia powstały oraz składane są w siedzibie firmy na terenie Polski. Nasz zespół dokłada wszelkich starań, aby każde zamówienie wykonane było z najwyższą starannością, dbając o każdy szczegół. Zapewniamy wsparcie naszych inżynierów zarówno w okresie trwania gwarancji jak i po jej zakończeniu. W celu zapewnienia, jak najlepszej obsługi naszych Klientów, oferujemy także natychmiastowy serwis.

Dopasowana pod każdym względem


Rozwiązania konstrukcyjne zostały dobrane tak, aby pozwolić użytkownikom na pełną swobodę w wyborze materiału oraz parametrów druku. Jupiter, dzięki ekstruderowi typu direct, pracuje z szeroką gamą dostępnych na rynku filamentów– od typowych rozwiązań takich jak PLA, PET, ABS po materiały elastyczne, gumy czy plastiki z domieszkami drewna, metali lub dodatkami mineralnymi. Ułatwieniem jest również uniwersalność urządzenia pod kątem programów przygotowujących modele do druku. Posiadamy odpowiednie profile zarówno do darmowych jak i komercyjnych slicer’ów.

Ford Mustang - wydruk samochodu 1:1


Podczas tegorocznej X edycji Dni Druku 3D zaprezentowany został wydruku samochodu wzorowany na słynnym modelu Ford Mustang z 2005 roku w skali 1:1. Był to projekt indywidualny wydrukowany na drukarce ATMAT Jupiter, ATMAT Saturn oraz ATMAT Signal. Wydruk składa się z 70 plastikowych elementów o łącznej wadze 400 kg z supportami, konstrukcją oraz kołami gdzie waga karoserii to około 150 kg! Wydruk trwał około 30 dni roboczych, a cała praca wraz ze składaniem zajęła 2 miesiące! Złożony model został sklejony żywicą z włóknem szklanym. Na model została nałożona szpachla, szpachla natryskowa, a wszystko to zostało poddane szlifowaniu. Jednolitego koloru nadało malowanie w profesjonalnej lakierni samochodowej.

Parametry techniczne

Obszar pola roboczego

JUPITER

2000mm x 1000mm x 1000mm

PRACA URZĄDZENIA

technologia druku
FFF (FDM)
liczba głowic
2
liczba ekstruderów
5
średnica materiału
2.85 mm
średnica dyszy
0.5 - 5 mm
prędkość druku w trybie HQ
100 mm/s
prędkość wypełniania
200 mm/s (w zależności od średnicy dyszy)

URZĄDZENIE

obsługiwane materiały
PLA, PET-G, ABS, TPU, HIPS, PVA, PC, Nylon, elastyczne materiały z domieszkami
materiał podporowy
PVA, HIPS, inne
ekstruder
direct
komunikacja
karta SD
środowisko druku
zamknięta, podgrzewana komora
stół roboczy
płyta granitowa
max. temp. stołu
100° C
podgrzewana komora
tak (opcjonalnie)
max. temp. komory
60° C
max. temp. głowicy
300° C
wymiary drukarki
4100 x 2300 x 2600 mm
masa drukarki
2600 kg

WYMAGANIA TECHNICZNE

zasilanie
400 V
Pakiet oprogramowania
Simplify, Cura, Repetier - Host, Executor, inne
Obsługiwane formaty
.gcode

Zastosowania

Lotnictwo
Automotive
Przemysł
Meblarstwo

Znajdź nas

Kontakt