logo

Narzędzie do montażu extrudera i głowicy z elementami wydrukowanymi z materiału ABS

  • Analiza
  • Badanie
  • Wdrożenie
Branża:Produkcja/Montaż
Wartość projektu:550 zł
Czas realizacji:5 dni
Kilka słów o projekcie

Narzędzie do montażu całego podzespołu ekstrudera i głowicy drukarki 3D to przyrząd zrealizowany w celu zapewnienia dokładności i szybkości podczas prac montażowych. Do realizacji poszczególnych elementów wykorzystano technologię wytwarzania addytywnego FDM. 

Koncepcja projektu powstała po zakończonym etapie projektowania nowej drukarki 3D oraz budowie prototypu urządzenia. Po pozytywnie zakończonych testach uruchomiono produkcję seryjną maszyn, a wraz z nią wdrożone zostały procesy optymalizacyjne, które miały na celu usprawnienie produkcji. Właśnie jednym z udoskonaleń było wdrożenie opisywanego narzędzia.

 

Zadanie polegało na opracowaniu przyrządu, który przyspieszy i ułatwi proces seryjnego montażu podzespołu do drukarek 3D ATMAT. Narzędzie miało być zaprojektowane w taki sposób, aby można było go łatwo dostosować do innych rodzajów extruderów występujących w pozostałych drukarkach. 

Kim był nasz klient?

ATMAT to dynamicznie rozwijająca się polska firma produkcyjna, specjalizująca się w branży inżynierii przemysłowej. Dział Produktów Seryjnych ATMAT zajmuje się projektowaniem i wytwarzaniem standardowych i wielkogabarytowych drukarek 3D w technologii FDM. Do ich budowy wykorzystuje dedykowane rozwiązania, które mają na celu optymalizację czasu i kosztów produkcyjnych.

Nasze wyzwanie

Projekt miał na celu stworzenie narzędzia do montażu extrudera
i głowicy, które pomogłoby w optymalizacji produkcji drukarki
i skróceniu czasu montażu. 

W ramach projektu wykonaliśmy następujące prace: 

  • projekt narzędzia,
  • zamówienie gotowych komponentów,
  • wydrukowanie części z materiału ABS,
  • montaż,
  • testy narzędzia wraz z pomiarem czasu montażu extrudera i głowicy,
  • wdrożenie narzędzia usprawniającego montaż podzespołów drukarki.
Nasze rozwiązanie

Wdrożenie narzędzia pomogło usprawnić proces montażu ekstrudera i głowicy drukarki 3D. Dzięki temu zredukowano czas montażu tego podzespołu o 25%.

Szybkie i dokładne zamocowanie płyty extrudera jest możliwe dzięki zastosowaniu kołków ustalających i pokręteł radełkowanych. Umożliwia to też późniejszy demontaż. Zamocowanie extrudera daje również więcej elastyczności monterowi oraz brak ograniczeń. Dzięki wdrożeniu zwiększył się komfort i wygoda pracy. Dodatkowo cała belka, do której zamocowany jest extruder została podparta i ułożyskowana na obu końcach. Daje to możliwość obrotu o 360st., przez co umożliwia to monterowi łatwy dostęp do przykręcenia danego komponentu. Zastosowano również trzpienie z blokadą, które umożliwiają zatrzymanie pozycji co 20st.

Do budowy stanowiska wykorzystano 6 modeli wydrukowanych w technologii 3D z materiału ABS. Narzędzie zaprojektowane zostało w taki sposób, aby można było go łatwo dostosować do innych rodzajów extruderów występujących w pozostałych drukarkach. W tym celu wystarczy tylko wymienić 1 z 6 elementów drukowanych, do których przykręcana jest płyta extrudera. 

Przed wdrożeniem
Po wdrożeniu

Jakie cele osiągnęliśmy?

01

Redukcja czasu montażu podzespołu o 25% .

02

Zwiększenie dokładości montażu i ochrona części przed zarysowaniami.

03

Zapewnienie lekkości i mobilności dzięki wykorzystaniu podzespołów wydrukowanych w technologii 3D z ABS.

04

Przystosowanie narzędzia do montażu wszystkich rodzajów głowic.

Co mówi o nas klient?

Dzięki zastosowaniu materiału ABS, który jest wytrzymały oraz ma małą gęstość, narzędzie jest lekkie i mobilne, a to duża zaleta, jeśli chcemy przezbroić stanowisko montażowe na inny rodzaj narzędzia. Na narzędziu zamontowano również wygodne uchwyty do przenoszenia.

Łukasz Porębski  

Młodszy Koordynator Produkcji ATMAT