Podpory – nieodłączony element druku 3D

  • 21 / 03 / 2019
  • Drukarki 3D
  • Signal PRO

Podczas druku 3D, drukarki nanoszą filament stopniowo coraz wyżej, warstwa po warstwie, nadając modelowi oczekiwane kształty. Ponieważ drukowanie w powietrzu jest niemożliwe, aby przeciwdziałać siłom grawitacji, konieczne jest zastosowanie dodatkowego materiału, jakim jest podpora (support). Są to elementy na których opiera się drukowany przedmiot i stosuje się je podczas wydruku zawieszonych w powietrzu lub wystających fragmentów modelu.

 

Zastosowanie podpór jest doskonałym rozwiązaniem przy skomplikowanych, zaawansowanych wydrukach, których wykonanie w inny sposób byłoby trudne do osiągnięcia. Dużym ułatwieniem, szczególnie dla osób rozpoczynających przygodę z technologią 3D, jest program slicer, który przygotowuje model do druku i samodzielnie generuje miejsca, w których konieczne będzie zastosowanie supportów. Przy użyciu slicera możemy również zmieniać inne parametry wydruku – jego prędkość czy rodzaj wypełnienia modelu.

Podpory mogą być wykonane z tego samego materiału co wydruk – wtedy modele wraz z supportami drukuje się na drukarkach jednogłowicowych, a ich usunięcie polega na odcięciu lub oderwaniu podpór (teoretycznie) bez uszkodzenia powstałego modelu. Jest to jednak rozwiązanie polecane jednie przy prostych i mało skomplikowanych wydrukach, ponieważ usuwanie supportów może pozostawiać niewielkie ślady na modelach.

 

 

Drugim rodzajem supportów,  używanych najczęściej w bardziej zaawansowanych wydrukach 3D, są filamenty podporowe takie jak PVA i HIPS, czyli rozpuszczające się pod wpływem konkretnych, dedykowanych substancji. Aby wydrukować projekt z wykorzystaniem dwóch rodzajów filamentów (podstawowym oraz podporowym) niezbędne jest użycie drukarki dwugłowicowej, takiej jak Signal Pro, Galaxy, Saturn oraz Jupiter.

 

P1040079

 

Czym różnią się od siebie poszczególne filamenty wspierające?

PVA - polialkohol winylowy, doskonale rozpuszcza się w wodzie. Wybierając ten materiał, mamy gwarancję sprawnego i praktycznie bezproblemowego usunięcia supportu i otrzymanie czystego modelu. Sprawdzi się idealnie przy wydruku szczegółowych, skomplikowanych modeli 3D. Można go łączyć z takimi filamentami jak PLA, TPU czy nylon.

HIPS, czyli High Impact Polystyrene jest materiałem uniwersalnym – wykorzystuje się go zarówno do samodzielnego wydruku, jak i jako support. Doskonale łączy się z filamentem ABS, ponieważ mają podobne właściwości. Po zakończeniu procesu drukowania otrzymany model umieszcza się w specjalnym roztworze d-limonene, który rozpuszcza HIPS, nie ma natomiast żadnego wpływu na ABS, który rozpuszcza się jedynie pod wpływem acetonu. Filament ten doskonale sprawdzi się przy wydrukach projektów o niestandardowych kształtach lub posiadających duże nawisy (efekt „wiszących” elementów).

Czasami wydrukowanie modelu 3D w technologii FDM bez użycia podpór jest niemożliwe lub bardzo trudne w realizacji, szczególnie przy skomplikowanych geometrycznie modelach. W takich przypadkach powinniśmy wykorzystać drukarkę dwugłowicową, w której jedna z nich drukuje rozpuszczalnym filamentem, przeznaczonym do wykonywania podpór (HIPS lub PVA), a druga filamentem właściwym, odpornym na roztwór rozpuszczający support. Jeśli planujemy wydruk prostego modelu, wystarczy zastosować urządzenie jednogłowicowe, w którym zarówno przedmiot, jak i podpora drukowane są z tego samego filamentu – należy jednak brać pod uwagę konieczność ich samodzielnego, często żmudnego usuwania.

Zobacz również