Efektownym sposobem na przedstawienie potencjalnym kontrahentom skomplikowanych oraz wielkogabarytowych urządzeń przemysłowych jest wydrukowanie ich realistycznych modeli 3D. W ten sposób otrzymujemy możliwość ciekawego zaprezentowania wyglądu maszyn oraz szczegółowego zobrazowania ich funkcjonalności, bez konieczności przyjazdu Klienta bezpośrednio do siedziby firmy produkcyjnej.
Jedną z firm, która skorzystała z takiego rozwiązania, jest spółka SECO/WARWICK dostarczająca urządzenia i nowoczesne technologie dla firm z branży lotniczej, samochodowej i energetycznej, rewolucjonizujące światowy przemysł metalurgiczny. Przygotowaliśmy dla nich pięć precyzyjnie wykonanych makiet, które następnie zostały zaprezentowane na targach Thermprocess 2019 w Düsseldorfie w Niemczech (25-29.06.2019).
Podczas wydruku poszczególnych modeli 3D najważniejsze było dokładne odwzorowanie detali maszyn przemysłowych oraz zapewnienie makietom jak najwyższej jakości wykonania i odporności na uszkodzenia mechaniczne, mogące wystąpić np. w trakcie ich częstego transportu w celu prezentacji na różnych wydarzeniach branżowych.
W pierwszej kolejności specjaliści z firmy ATMAT przygotowali otrzymane modele 3D do druku przestrzennego oraz dobrali odpowiednie parametry wydruku. Wszystkie makiety wykonane zostały z trwałego filamentu PLA na drukarkach ATMAT Signal PRO oraz Galaxy. Podczas tworzenia podstaw urządzeń oraz większych elementów użyto dyszy o średnicy 0,8 mm, a do drobnych detali i skomplikowanych części zastosowano dysze o średnicy 0,2 mm i 0,3 mm. Dopasowanie parametrów dla każdego detalu indywidualnie gwarantuje otrzymanie najwyższej jakości oraz redukuje zbędne koszty.
Finalnie otrzymano pięć efektownych makiet, obok których nie sposób było przejść obojętnie podczas targów.
Vortex
Czas wydruku: 5640 min
Makieta przepływowego, dyszowego systemu nagrzewania aluminiowych zwojów, używanych podczas końcowych procesów wyżarzania oraz działań międzyoperacyjnych.
Vacuum Induction Melting (VIM)
Czas wydruku: 2380 min
Innowacyjny system Indukcyjnego Topienia Próżniowego indywidualnie dopasowywany do potrzeb klientów o szerokim wachlarzu zastosowań – począwszy od materiałów wykorzystywanych w branży motoryzacyjnej, poprzez towary konsumenckie, kończąc na częściach lotniczych wykonanych z monokryształu.
Super IQ
Czas wydruku: 3120 min
Makieta hartowanego pieca wsadowego – jest to najbardziej innowacyjny projekt ostatnich lat pieca do obróbki cieplnej w branży przemysłowej.
UCM 4D Quench
Czas wydruku: 6965 min
Makieta systemu azotowego hartowania pojedynczych elementów przekładni mechanicznych (m.in. kół zębatych, wałów, pierścieni) wykonanych ze stali hartowanych.
CAB
Czas wydruku: 2819 min
Makieta uniwersalnego pieca wsadowego, zaprojektowanego do lutowania szerokiego spektrum wymienników ciepła w pozycji horyzontalnej lub wertykalnej.