Separator podciśnieniowy - zastosowanie druku 3D do budowy maszyn i urządzeń

  • 19 / 08 / 2020
  • Aktualności
  • Drukarki 3D


Ośrodek Techniki Leśnej w Jarocinie to instytucja zajmująca się m.in. projektowaniem i wytwarzaniem maszyn oraz urządzeń przeznaczonych do gospodarki leśnej. W ofercie Ośrodka znaleźć można m.in. maszyny szkółkarskie, urządzenia przeznaczone do przygotowania gleby i porządkowania zrębów, narzędzia do ochrony lasu czy pielęgnacji roślin. Jednak Ośrodek nieustannie opracowuje nowe rozwiązania, do realizacji których od 2020 roku wykorzystuje drukarkę 3D Galaxy ATMAT.

 

Druk 3D sprawdza się w wielu branżach, i choć nie wszystkie dostrzegają jeszcze atuty wykorzystania tej technologii, to świadomość przedsiębiorstw i inżynierów coraz aktywniej wzrasta. Drukarki 3D umożliwiają prototypowanie, ale też wytwarzanie elementów trudnych konstrukcyjnie, lub po prostu jednostkowych, których koszty  wytworzenia w przypadku tradycyjnych metod byłyby nieporównywalnie wyższe. Ponadto, jak pokazał międzynarodowy lockdown, druk 3D sprawdza się również celu utrzymania ciągłości produkcji, w sytuacjach opóźnienia dostawy w przedsiębiorstwach. Wtedy, gdy sprowadzenie elementu jest więcej niż trudne, druk 3D umożliwia wytworzenie części niezbędnej do kontynuowania procesów. 

 

Fot.: Separator podciśnieniowy - urządzenie z elementami wydrukowanymi w 3D

 

Zalety druku 3D w technologii FDM dostrzegli specjaliści z Ośrodka Techniki Leśnej w Jarocinie, którzy w styczniu br. zakupili drukarkę 3D Galaxy o polu roboczym 400 x 400 x 500 mm. Ośrodek Techniki Leśnej realizuje produkcję sezonową - oferta produktowa zmienia się, dlatego urządzenie zdolne do wytworzenia każdej zadanej przez projekt geometrii, może być szczególnie użyteczne. Ośrodek aktualnie w swojej ofercie posiada około 150 różnych wyrobów. Jednym z projektów, który dotąd zrealizowano, jest Separator podciśnieniowy. Jest to urządzenie, które oczyszcza i sortuje zanieczyszczone nasiona drzew leśnych pochodzących z gatunków lekko- i ciężkonasiennych. Takie nasiona pozyskiwane są podczas procesu wyłuszczania i oskrzydlania. 

 

Urządzenie pozwala na podział dozowanego materiału na dwie frakcje, a także wydzielenie ich od zanieczyszczeń. Obróbka jest możliwa w przypadku nasion o określonej masie i kształcie, które mogą być sortowane grawitacyjne. 

W urządzeniu zastosowano wydrukowane elementy:

  • lej zasypu,
  • podstawa leja zasypu.

 

Fot.: Wydrukowane elementy do urządzenia


Do ich wytworzenia wykorzystano materiał PET-G.

Elementy, które wydrukowaliśmy to wyroby czasochłonne, a co za tym idzie kosztowne, biorąc choćby pod uwagę podstawę leja zasypu. W tradycyjnej technologii wykonania elementu należy zrealizować kilka pracochłonnych prac ślusarskich i spawalniczych,  natomiast przy wydruku 3D jest dużo łatwiej, a elementy są tak samo trwałe. Przy wydruku z materiału  PET-G cena wyrobu znacznie się obniżyła.

- mówi Pan Krzysztof Bręk, Specjalista ds. automatyki w Ośrodku Techniki Leśnej w Jarocinie.

 

W przyszłości drukarka 3D Galaxy będzie wykorzystywana do realizacji kolejnych projektów. W związku z dużym gabarytem pola roboczego, a także dobrym odwzorowaniem detali, drukarka 3D GALAXY może być z powodzeniem stosowana zarówno do wytwarzania małych, jak i stosunkowo dużych elementów sprawdzających się podczas prototypowania, a także realizacji finalnych modeli, skracając przy tym czas i koszty produkcji.

 

 Fot.: Połączone elementy - lej zasypu i jego podstawa

Zobacz również