Druk 3D jest z powodzeniem wykorzystywany do wytwarzania makiet architektonicznych. Technologia przyrostowa zapewnia jakość, trwałość i precyzję nawet w przypadku gdy wykonywane są bardzo szczegółowe detale. Jedną z naszych ostatnich realizacji jest Makieta Stadionu im. Kazimierza Górskiego w Płocku.
Druk 3D świetnie sprawdza się w wielu branżach. Jego istotne zalety widoczne są m.in. w architekturze, np. do wykonywania makiet.
Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj: Nowoczesny sposób przedstawienia wizji projektanta
Manualne tworzenie makiet wymaga czasu, specjalistycznych narzędzi oraz umiejętności. Tradycyjnymi surowcami wykorzystywanymi do ich wytworzenia jest tektura, tworzywa sztuczne, gips czy drewno. Materiały te są jednak nietrwałe i podatne na uszkodzenia. Znacznie trwalszą i profesjonalną metodą wykonywania makiet jest technologia przyrostowa z tworzyw sztucznych.
Fot. Mgr inż. arch. Jan Łabowicz
Poniżej prezentujemy jedną z naszych ostatnich realizacji wykonaną we współpracy z Pracownią Makiet Architektonicznych PMA.8.
Makieta Stadionu im. Kazimierza Górskiego w Płocku. Wisła Płock została wydrukowana w częściach na drukarkach 3D ATMAT Signal Pro i Galaxy.
- Wymiary - 114 x 114 x 20 cm
- Całościowy czas druku - ~563h
- Materiał - PLA
- Skala - 1:250
- Technologia - druk 3D FDM/FFF
- Oświetlenie - USB LED 5V
Makieta jest rozkładana na dwie części wzdłuż podłużnego przekroju przez środek stadionu.
Autorem projektu jest Pan Mgr inż. arch. Jan Łabowicz
Pracownia Makiet Architektonicznych PMA.8, tel: 600-877-810
https://www.facebook.com/Yteikam.makietY