Druk 3D w branży automotive - projekt StudentCar

  • 16 / 03 / 2020
  • Aktualności
  • Jupiter

 

Niektórzy drukują elementy do łodzi solarnej, inni do motocykla terenowego, natomiast studenci z Ostrawy drukują w 3D elementy wyposażenia samochodu elektrycznego.

 

 

StudentCar to czeski projekt naukowy, w ramach którego studenci uczą się konstruować prototypy samochodów. Samodzielnie wykonują projekty koncepcyjne oraz mechaniczne, przeprowadzają kontrolę wytrzymałości części i produkują poszczególne elementy, by ostatecznie samodzielnie złożyć pojazd i przeprowadzić jazdę testową. Ich najnowszym projektem jest samochód elektryczny Buggy, wyposażony w części wydrukowane w technologii druku 3D.

 


Samochód Buggy, Projekt i realizacja - StudentCar

 

Studenci z Ostrawy dotychczas pracowali na standardowych maszynach 3D. Drukując duże elementy - takie jak deskę rozdzielczą czy zderzak - musieli dzielić podzespoły do druku na parę części i po jej zakończeniu składać wydruki w komplet. Poszukując nowych możliwości, znaleźli sposób, by drukować elementy w całości – drukarkę ATMAT Jupiter.

 

 

Szkolenie wdrożeniowe przeprowadzone przez Inżynierów ATMAT

 

Drukarka wielkogabarytowa Jupiter jest jedną z największych w Europie maszyn klasy przemysłowej. Jej przestrzeń robocza pozwala na drukowanie modeli o długości do 2 metrów  -idealnie sprawdzi się więc w przemyśle motoryzacyjnym.

 

Pole robocze wielkogabarytowej drukarki 3D JUPITER

 

Druk 3D w branży automotive staje się coraz bardziej popularny -przedsiębiorstwa wykorzystują go do  wytwarzania elementów silnika i różnego rodzaju układów, prototypowania części samochodowych oraz produkcji części zamiennych. Zastosowanie technologii druku 3D w przemyśle motoryzacyjnym pomaga obniżyć koszty produkcji i przechowywania części oraz przyśpieszyć czas wytwarzania jednostkowych elementów. niektórych elementów.

 

Wielkogabarytowa drukarka 3D JUPITER

 

Studenci biorący udział w projekcie StudentCar odbyli już szkolenie wdrożeniowe, podczas którego poznali specyfikację drukarki Jupiter. Części wydrukowane na standardowych drukarkach 3D będą stopniowo wymieniać na te wydrukowane w całości na wielkogabarytowej drukarce Jupiter.

 

O postępach projektu będziemy informować na bieżąco.

 

Zobacz również