Druk 3D wkracza do firm. Już nie tylko do dużych korporacji o milionowych budżetach, ale również do mniejszych przedsiębiorstw, które doceniają produktywność i rentowność oferowanych przez tę technologię rozwiązań. Drukarki 3D znajdują zastosowanie w branży przemysłowej, motoryzacyjnej, odlewniczej, lotniczej, w medycynie czy w instytutach badawczych. Są szczególnie cenione podczas tworzenia prototypów, narzędzi i podzespołów oraz w produkcjach małoseryjnych czy przy wytwarzaniu unikatowych, personalizowanych elementów.
Dzięki szerokiej gamie filamentów przeznaczonych do drukowania w 3D technologia ta z roku na rok staje się coraz bardziej efektowna wizualnie, a obszar jej zastosowania wkracza również w branżę architektoniczną, reklamową czy modową. Działające na wyobraźnię wydruki wykorzystywane są m.in. do tworzenia makiet, firmowych gadżetów i dekoracji oraz przedmiotów do domu o oryginalnych, nowoczesnych formach. Zainteresowanie drukiem 3D na polskim i zagranicznym rynku jest ogromne. Przedsiębiorstwa, decydując się na wykorzystanie tej technologii, liczą na zwiększenie efektywności produkcji, większą oszczędność materiałów i ograniczenie powstawania odpadów poprodukcyjnych i - przede wszystkim - na obniżenie kosztów produkcji.
Kupno drukarki 3D, zarówno standardowej, jak i wielkogabarytowej, to inwestycja dla przedsiębiorstwa. Jakie aspekty należy wziąć pod uwagę, wybierając urządzenie? Czym konkretnie należy kierować się przy zakupie profesjonalnej drukarki 3D?
Aby odpowiedzieć na te pytania, opracowaliśmy kompleksowy poradnik, w którym poruszyliśmy takie kwestie, jak: przeznaczenie urządzenia i dedykowane mu środowisko pracy, zastosowanie poszczególnych filamentów, cena drukarek oraz outsourcing druku 3D.
Co warto wiedzieć przed zakupem drukarki 3D?
Każde przedsiębiorstwo podczas wyboru drukarki 3D powinno kierować się przede wszystkim jej przeznaczeniem. Na tej podstawie dobierane są odpowiednie parametry urządzenia, zastosowane w nim rozwiązania technologiczne oraz dodatkowe funkcje, istotne dla danej branży.
Inżynierowie z firmy ATMAT radzą, aby w pierwszej kolejności określić:
Wielkość drukowanych elementów
Im większa jest przestrzeń robocza drukarki 3D, tym większe obiekty mogą zostać wydrukowane. Maszyny o dużym obszarze roboczym mają większe możliwości w seryjnej produkcji (pozwala to drukować kilka modeli jednocześnie) oraz drukowaniu wielkogabarytowych modeli bez łączenia. Po takie rozwiązania częściej sięgają klienci z branży przemysłowej, architektonicznej czy motoryzacyjnej.
Drukarki 3D o mniejszym polu roboczym przeznaczone są do drukowania precyzyjnych modeli, w których istotna jest wysoka dokładność wymiarowa oraz gładkość powierzchni wydruku. Urządzenia te polecane są do tworzenia funkcjonalnych prototypów.
W ofercie ATMAT najmniejsza standardowa drukarka ma powierzchnię roboczą o wymiarach 300x300x300 [mm] (https://atmat.pl/signal-pro), natomiast drukarka wielkogabarytowa - 2000x1000x1000 [mm] (https://atmat.pl/jupiter). Jest to największe pole robocze dostępne w Europie.
Oczekiwania dotyczące prędkości druku oraz precyzyjnego odwzorowania wydruków.
Wydruk jednego elementu może trwać od kilku godzin do nawet kilku dni, w przypadku dużych modeli. Często przedsiębiorca musi stanąć przed dylematem, czy drukować wolniej, ale uzyskując wysoką jakość czy drukować szybciej, jednak licząc się z koniecznością późniejszej obróbki.
Używając do pracy drukarki 3D z małą dyszą, otrzymamy produkty atrakcyjne wizualnie o wysokiej jakości i precyzyjnie dopracowanych detalach. Takie elementy będą gotowe do użycia prawie od razu po zakończeniu ich produkcji.
W przypadku drukowania wielkogabarytowych modeli wykorzystywana jest głowica z dużą dyszą, pozostawiająca widoczne warstwy na powierzchni wydruków. Takie elementy wymagają dodatkowej obróbki, która przygotuje je do docelowej roli (konieczny jest tzw. postprocessing).
Produkcja zaawansowanych i skomplikowanych modeli przestrzennych jest możliwa dzięki zastosowaniu supportów (podpór), które po zakończeniu drukowania są usuwane z modelu.
Aby wygładzić powierzchnię styku wydrukowanego elementu z supportem, konieczne jest jej wyszlifowanie. W drukarkach 3D wyposażonych w jedną dyszę, otrzymany model oraz podpory drukowane są z tego samego filamentu i usuwa się go głównie metodami mechanicznymi. Dobrym rozwiązaniem jest drukowanie danego elementu oraz supportów z różnych materiałów - jednak jest to możliwe jedynie na drukarkach 3D z dwoma dyszami drukującymi. Filamenty używane do wykonania podpór rozpuszczają się w określonych substancjach. Po usunięciu supportów powierzchnia modelu jest gładsza niż po usunięciu ich mechanicznie.
Firmy specjalizujące się w przemyśle maszynowym, motoryzacyjnym oraz w branżach pokrewnych, w których gabaryty drukowanych modeli są duże, powinny zwrócić szczególną uwagę na drukarkę Saturn (https://atmat.pl/saturn) czy drukarkę Jupiter (https://atmat.pl/jupiter). Ich nominalna prędkość druku wynosi 200 mm/s, natomiast wysokość drukowanej warstwy wynosi od 0,25 do 1 mm.
Środowisko druku 3D
Im bardziej specjalistyczny jest filament, z którego drukowane są modele, tym większe są wymagania dotyczące środowiska druku. Elementem drukarki 3D w dużym stopniu decydującym o jakości otrzymanych wydruków jest komora robocza maszyny. Zamknięta i podgrzewana komora robocza chroni środowisko pracy maszyny przed nagłymi skokami temperatury, przeciągami itp., czyli gwałtownymi zmianami powodującymi skurcze materiału i obniżającymi jakość wydruków.
Drukując z popularnych filamentów, takich jak PLA, ABS, PETG czy HIPS, by otrzymać najlepszy jakościowo wydruk, należy zapewnić maszynie odpowiednie, zgodne ze specyfikacją materiału, warunki. W przypadku tych filamentów możliwe jest również drukowanie na drukarkach 3D z otwartymi, nie podgrzewanymi komorami roboczymi. Jednak im większy model, tym większe ryzyko skurczu i popękania materiału podczas drukowania.
Dla zachowania najwyższej jakości wydruku oraz efektywnej pracy, wszystkie drukarki 3D marki ATMAT pracują w zamkniętym środowisku druku i wyposażone zostały w czujniki kontrolujące temperaturę.
Koszty inwestycji
Przed zainwestowaniem w profesjonalną drukarkę 3D należy przeanalizować wszystkie, łączne koszty zakupu, czyli: cenę urządzenia, koszty jego eksploatacji oraz koszty wydruku, które regularnie ponosić będzie przedsiębiorstwo.
Największym wydatkiem jest zakup sprzętu. Na cenę profesjonalnej drukarki 3D ma wpływ wielkość pola roboczego (cena wzrasta wraz z powierzchnią), jakość części użytych do składania sprzętu oraz zastosowane w urządzeniu rozwiązania mechaniczne. W drukarkach ATMAT wykorzystywane są m.in. ekstrudery firmy Bondtech, prowadnice liniowe i wózki firmy HIWIN czy hotend E3D, na rynku technologii addytywnej uznawane za bezkonkurencyjne.
Filament, czyli materiał, który używany będzie do wydruków, jest kwestią indywidualną dla każdego przedsiębiorstwa. W zależności od oczekiwanego efektu możliwe jest wykorzystanie popularnych, tańszych materiałów lub droższych, o specjalistycznych właściwościach. Poszczególne filamenty różnią się od siebie kolorami, właściwościami chemicznymi, wytrzymałością, podatnością na obróbkę oraz odpornością na działanie różnych substancji.
W drukarkach o standardowych wymiarach wykorzystuje się średnicę filamentu 1,75 [mm], natomiast w drukarkach wielkogabarytowych – średnicę 2,85 [mm]. Do mniejszych drukarek przeznaczone są filamenty na szpulach o wadze ok. 1 kg, natomiast duże szpule - dedykowane przemysłowym drukarkom 3D - mogą ważyć do 10 kg.
Więcej informacji o filamentach znajduje się w tym artykule: https://atmat.pl/praca-z-materialem
Ostateczna decyzja to kwestia indywidualna
Decydując się na zakup drukarki 3D, należy zwrócić również uwagę na: łatwość i intuicyjność obsługi, wsparcie producenta, wygodne, autorskie rozwiązania (np.: możliwość zdalnego sterowania drukarką 3D) i zainstalowane w urządzeniu oprogramowanie.
Technologia przyrostowa jest obecna praktycznie w każdej gałęzi przemysłu. Wspiera procesy projektowania, tworzenia prototypów oraz produkcję. Dla wielu przedsiębiorców zakup na wyłączność przemysłowej drukarki 3D jest wciąż poważną inwestycją. W przypadku mniejszego zapotrzebowania na druk warto rozważyć opcję outsourcing druku 3D, czyli zlecenie usługi wydrukowania konkretnego elementu zewnętrznej firmie zajmującym się tym profesjonalnie. Korzystając z usługi druku 3D mamy do dyspozycji doświadczonych ekspertów, wykonujących zamówienia dla klientów z różnych branż.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: https://atmat.pl/druk-3d
Wybierając profesjonalną drukarkę 3D, warto zwrócić się z zapytaniem do jej producenta. Przed przedstawieniem oferty sprzedażowej specjaliści powinni zaproponować wydruk próbny dowolnego modelu na wybranym przez klienta urządzeniu. W ten sposób inwestor będzie mógł zweryfikować jakość i właściwości otrzymanego elementu oraz ocenić, czy spełnia jego oczekiwania. Sprzedaż profesjonalnej drukarki 3D powinna zostać również poprzedzona audytem, podczas którego fachowcy z branży druku 3D sprawdzą i przeanalizują potrzeby firmy. Na podstawie otrzymanych danych zaproponują najlepiej dopasowany sprzęt.
Samodzielny wybór drukarki 3D jest jak najbardziej możliwy, jednak jeśli pojawia się opcja skorzystania z wiedzy ekspertów, zajmujących się tego rodzaju sprzętem na co dzień - dlaczego z niej nie skorzystać?
Nasi specjaliści oferują kompleksowe doradztwo, pomoc przy doborze odpowiedniego sprzętu oraz odpowiadają na wszystkie pojawiające się pytania.
Zachęcamy do kontaktu:
Paulina Folek
+48 505 732 508
paulina.folek@atmat.pl