Procesy przemysłowe, które warto zrobotyzować

  • 26 / 01 / 2021
  • Poradniki
  • Maszyny przemysłowe


Inwestycja w robotyzację to duży krok dla przedsiębiorstwa. Szczególnie, gdy do tej pory wiele mechanicznych czynności wykonywanych było przez pracowników. Jednak w dynamicznie rozwijających się firmach, szczególnie produkcyjnych, powtarzalność działań oraz szybkość ich wykonania w skali dziennej, miesięcznej, a także rocznej przekłada się na znaczne zwiększenie przychodu firmy. W końcu szybszy czas wytworzenia, pakowania i dystrybucji to niższy koszt produktu. 

 


Implementacja robotów przemysłowych jest szczególnie istotna gdy:

  • pracownik musi wykonywać monotonną, bądź też wytężoną pracę fizyczną, która może wiązać się z trwałą utratą lub uszkodzeniem zdrowia,
  • pracownik jest szczególnie narażony na kontakt z substancjami chemicznymi i niebezpiecznymi,
  • proces musi być wykonany precyzyjnie i powtarzalnie.

Wdrożenie robotów przemysłowych oczywiście nie oznacza całkowitej eliminacji czynnika ludzkiego - w przemyśle niezbędni są również operatorzy maszyn, programiści, inżynierowie ds. utrzymania ruchu czy konserwatorzy. Bez nich środowisko produkcyjne nie mogłoby sprawnie funkcjonować. Z drugiej strony przedsiębiorstwa borykają się również z deficytem pracowników - w takiej sytuacji robotyzacja wypełni niezagospodarowaną przez człowieka przestrzeń produkcyjną.


Warto też zaznaczyć, że w wielu procesach całkowita automatyzacja nie jest możliwa. W takiej sytuacji dochodzi do implementacji cobotów - czyli robotów współpracujących, które wykonują czynności bezpośrednio z człowiekiem, nawzajem uzupełniając swoje zadania. Tego typu roboty najczęściej wykorzystywane są w przemyśle elektronicznym.


Opisaliśmy procesy przemysłowe, które warto zrobotyzować w przedsiębiorstwie - sprawdź, które mogą zostać wdrożone w Twojej firmie.

 

Pick and place


Proces pick&place jako część linii produkcyjnej jest stosowany m.in. do przekładania, sortowania, układania oraz pakowania elementów. Powtarzalne przenoszenie detali w wysokowydajnym środowisku produkcyjnym powinno być przede wszystkim szybkie. W tym celu stosuje się m.in. roboty typu SCARA. To pozornie niewielkie urządzenie cechuje się wysoką szybkością pracy (jedną z najwyższych spośród wszystkich rodzajów robotów przemysłowych). Prędkość ruchu zależna jest oczywiście od rodzaju procesu, zastosowanych narzędzi i urządzeń współpracujących. 


Jakie są zalety robotów SCARA i w jakich branżach warto je wdrożyć?


Roboty SCARA dzięki swojej wyjątkowej budowie charakteryzują się wysoką powtarzalnością poniżej 0,015 mm. Ich struktura umożliwia osiągnięcie większych prędkości ruchów w porównaniu do robotów 5 lub 6 osiowych o zbliżonym udźwigu. Te cechy sprawiają, że roboty SCARA bardzo dobrze sprawdzają się w aplikacjach precyzyjnego montażu, dozowania, przenoszenia elementów lub pakowania. Ponadto, współpraca z szybkimi systemami wizyjnymi umożliwia zastosowanie ich w procesach sortowania i kontroli jakości wyrobów. Dodatkowo zwarta konstrukcja tego typów manipulatorów i ich różne warianty montażu umożliwiają tworzenie kompaktowych cel zrobotyzowanych. Zalety robotów SCARA doceniają branże elektroniczne, spożywcze, cukiernicze, automotive i ich pokrewne.


Norbert Polek, Robotyk w ATMAT 

 


Obróbka ubytkowa 


Frezowanie i gratowanie to procesy obróbki powierzchni, które polegają na pozbyciu się naddatków tworzywa pozostałych na elemencie - czy to po formowaniu wtryskowym, czy też po zastosowaniu innych procesów wytwórczych.  Frezowaniu i gratowaniu mogą zostać poddane zarówno produkty wytworzone z metali, jak również z tworzyw sztucznych. W przypadku stali po frezowaniu można zastosować również szlifowanie, honowanie, docieranie i polerowanie.  Omawiane działania to procesy precyzyjne, wymagające od robota elastyczności w zakresie pracy. Właśnie dlatego robot przemysłowy powinien zostać indywidualnie dobrany i zaprogramowany w zależności od rodzaju linii produkcyjnej oraz typu produktu. 

 

W jakich branżach wykorzystuje się gratowanie i dlaczego proces ten nie jest powszechnie implementowany w przedsiębiorstwach?


Proces gratowania wykorzystuje się głównie w branżach odlewniczych oraz  przedsiębiorstwach używających form wtryskowych do produkcji wyrobów. Wdrożenie zrobotyzowanego stanowiska gratującego oprócz odpowiedniego robota wymaga zastosowania szeregu  akcesoriów umożliwiających precyzyjną obróbkę detali. To one sprawiają, że robot potrafi “zobaczyć” grat i w prawidłowy sposób go usunąć. Niestety zaawansowane stanowiska wymagają dużych nakładów finansowych, jednak taka inwestycja umożliwia podniesienie wydajności zakładu oraz jakości wyrobów.


Norbert Polek, Robotyk w ATMAT

 

Jako jeden z nielicznych integratorów zajmujemy się programowaniem robotów przemysłowych na potrzeby gratowania i frezowania. 

 


Paletyzacja, przenoszenie, handling


Większe obciążenia, a także szerszy zasięg pracy, jak w przypadku paletyzacji, wymagają od robotów przemysłowych dużego udźwigu i większej ilości osi. Roboty przegubowe w zależności od modelu umożliwiają podnoszenie elementów o wadze od 1 kg do nawet 2 ton. Dzięki nim możliwe jest sprawne układanie produktów na paletach, przenoszenie ich wraz załadunkiem, jak również handling wielkogabarytowych produktów. 


Spawalnictwo


Wg informacji zamieszczonej na stronie polskiprzemysl.pl* opracowanej na bazie raportu ze strony HowToRobot.com, spawanie to jeden z najczęściej robotyzowanych procesów. Roboty przemysłowe są implementowane wszędzie tam, gdzie spawanie jest wykonywane seryjnie. Pozwala to na ograniczenie środków bezpieczeństwa (w przypadku gdyby działanie wykonywane było w tradycyjny sposób), a także zapewnia powtarzalność cykli produkcyjnych, przy jednoczesnym skróceniu czasu całego procesu.

*https://polskiprzemysl.com.pl/automatyzacja-i-robotyka/rynek-automatyki-i-robotyki-w-polsce/


Nie wiesz, czy wdrożenie robota przemysłowego sprawdzi się w Twoim przedsiębiorstwie? Zapraszamy do kontaktu! Pomożemy  znaleźć optymalne rozwiązanie, które umożliwi realizację określonych celów. 

 

Autorzy: Kinga Bugno, Norbert Polek

Zobacz również